Azet finance

Finanční magazín a rádce

Pětadvacítka kompenzační bonus stručně a přehledně - jak zažádat - AZET finance finanční magazín
Home Finance Pětadvacítka kompenzační bonus stručně a přehledně – jak zažádat
koronavirus

Pětadvacítka kompenzační bonus stručně a přehledně – jak zažádat

od redakce

Pokud pandemie koronaviru vaše podnikání negativně poznamenala, může se vám hodit finanční injekce tzv. pětadvacítka. Pro žadatele o kompenzační bonus ve výši 25 tisíc je na stránkách Finanční správy dostupný jednoduchý formulář. Odkaz na něj společně s návodem, jak žádost podat, najdete níže v článku.

Jaké jsou podmínky pro získání kompenzačního bonusu

Příspěvek může získat každý, kdo podniká na hlavní i vedlejší činnost a není zároveň zaměstnancem. Nárok mají tak i studenti do 26 let, rodiče na rodičovské dovolené, lidé s invalidním či starobním důchodem, ale také sezónní podnikatelé, kteří pozastavili činnost po 31. srpnu 2019. Ale pozor, pokud nepodnikáte sezónně a činnost jste pozastavili po 12. březnu, nárok na příspěvek se vás netýká. Pozor si musíte dát také tehdy, pracujete-li vedle podnikání také na dohodu. V případě DPP si můžete vydělat maximálně 10 tisíc měsíčně, u DPČ je limit 3 tisíce měsíčně. Pokud tuto částku překročíte, nárok na kompenzační bonus vám bohužel zaniká. Pětadvacítku je zároveň možné kombinovat s ošetřovným.

Kdy ppětadvacíodat žádost?

Za období od 12. března do 30. dubna 2020 můžete o příspěvek požádat až do 29. června 2020.

Postup podání žádosti

Formulář můžete buď vyplnit a odeslat elektronicky, nebo si jej v listinné podobě vyzvednout přímo na vašem finančním úřadě. Pokud chcete podání učinit z pohodlí domova, nejjednodušší je zažádat přes interaktivní formulář, který najdete zde.

Na první stránce formuláře vyplňte částku, o kterou žádáte. Můžete zažádat o maximální částku 25 tisíc korun, což je 500 korun na den od prvního dne nouzového stavu do konce dubna.

Na další stránce najdete krátký dotazník, ve kterém vyplníte své podnikatelské a kontaktní údaje, číslo účtu, jméno a kód banky. V části Údaje k podání vyberte kraj a město, ve kterém sídlí váš finanční úřad. Na poslední stránce již jen podepíšete čestné prohlášení, že splňujete všechny podmínky. Vyplněno!

Pokud máte datovou schránku, po kliknutí na tlačítko „Vytvořit soubor PDF“ v dolní části obrazovky formulář odešlete přes vaši datovou schránku tak, jak jste zvyklí.

Datovou schránku ale není nutné si pořizovat. Vygenerovaný PDF soubor můžete vytisknout, podepsat, naskenovat nebo nafotit a následně odeslat na e-mail, nebo poštou na adresu vašeho finančního úřadu. Příslušné adresy se vám zobrazí na konci formuláře kliknutím na tlačítko „Způsoby podání“. Úřední hodiny podatelen jsou od 20. 4. obnoveny na pondělí a středu od 8 do 17 hodin.

Podání mám za sebou. Co dál?

Teď už vám zbývá jen čekat. Žádné potvrzení o přijetí žádosti nedostanete, peníze by se měly na vašem účtu objevit v řádu několika dní a není potřeba je danit.

Další informace i kompenzacích vlády s ohledem na koronavirus naleznete zde

Podobné příspěvky

Vložit komentář